top of page

איך נפטרים מיתושים בגינה בדרכים טבעיות ופשוטות?

היום נדבר על יתושים בגינה ואיך מרחיקים אותם בלי להשתמש בחומרים רעילים, אלא רק בפעולות פשוטות מאוד שכל אחד יכול לבצע בגינה שלו. ואני גם אספר לכם מה דעתי על צמחים דוחי יתושים.
רוצים ללמוד איך נפטרים מיתושים בגינה בדרכים טבעיות ופשוטות שאתם יכולים לבצע בעצמכם ללא מדביר וכמעט ללא עלות כספית?


אז קודם כל קצת רקע

יתושים מתרבים במים עומדים. היתושה מטילה ביצים על פני המים. מהביצים בוקעים זחלים שחיים בתוך המים, והם יהפכו בסופו של דבר ליתושים. התהליך כולו מביצה ליתוש בוגר לוקח בין 5 ימים לשבועיים. המשמעות היא ששלולית או כלי שעומדים בהם מים יותר מחמישה ימים הם מקור ליתושים בגינה. אז דבר ראשון נוודא שאין לנו מים עומדים בגינה. 


נייבש את כל המקומות שאין סיבה שיהיו בהם מים

אני מדבר על תחתיות של עציצים, בריכות פלסטיק או צעצועים של ילדים שנשכחו בדשא ומתמלאים מים מהממטרות. תחתיות של עציצים (הצלחות האלו שיושבות מתחת לעציץ) הן חשובות לבריאות הצמחים ולא כדאי לוותר עליהן. הבעיה שהן אוגרות מים וזה מקום קלאסי ליתושים להתרבות בו. לכן או שתרוקנו אותן ידנית כל 3-4 ימים או שתכוונו את ההשקיה כך שהמים יספיקו להתייבש בין ההשקיות.


כמובן שתשימו לב שאין בגינה שלכם שלוליות עומדות כתוצאה מעודפי השקיה או חוסר חילחול בקרקע.


תחזוקה של בריכות שחיה 

הזנחתם את הבריכה בחורף והמים עומדים שם ירוקים ומלוכלכים? זו חממת יתושים. הקפידו שהמים בבריכת השחייה נקיים, שהמשאבה עובדת, הפילטר נקי ורמת הכלור תקינה.


תחזוקה של בריכת נוי

אם יש בגינה בריכת הנוי עדיף שתהיה בה סירקולציה בעזרת משאבה ואז לא המים לא עומדים ואין בעיה. מאותה הסיבה חשוב לנקות את הבריכה באופן קבוע מלכלוך, כדי שלא יווצרו אזורים שבהם המים נכלאים ועומדים.


בריכת נוי עם משאבה ומזרקה
בריכת נוי עם משאבה ומזרקה

חוץ מזה תגדלו גמבוזיות בבריכה. הגמבוזיות הם דגים קטנים שטורפים את זחלי היתושים ולא דורשים שום טיפול נוסף מצידכם, רק להכניס לבריכה ולשכוח מהם. אתם יכולים לקנות גמבוזיות בכמה שקלים לדג או לקבל בחינם ממישהו עם בריכה בגלל שהם מתרבים בקלות. אל תאכילו אותם בכלל והם כבר יחסלו את כל היתושים. אם תקפידו על סירקולציה, נקיון ולהכניס גמבוזיות די בטוח שלא יהיו לכם זחלי יתושים בבריכה.


אם בכל זאת התפתחו זחלים בבריכת נוי אפשר להשתמש בחומר הדברה ביולוגי בשם 'בקתוש׳. החומר הזה מכיל נבגים של חיידק בשם בי.טי.איי שתוקף וממית רק זחלי יתושים ולא מזיק לבני-אדם ובעלי חיים אחרים.


במרפסת או בפרגולה השתמשו במאוורר

היתושה צריכה את הדם שלנו כדי לייצר ביצים. לכן היא אלופת העולם באיתור בני אדם. היא נמשכת לפחמן הדו-חמצני, ריח הזיעה שאנחנו פולטים לסביבה. כדי להקשות עליה למצוא אותנו נשתמש במאוורר. המאוורר מסלק את הפחמן הדו-חמצני וריח הזיעה מהסביבה שלכם וגם פשוט מעיף את היתושות ולא מאפשר להן להתקרב. ובלי להתקרב אי אפשר לעקוץ. 


השתמשו בשמן ציטרונלה

שמן הציטרונלה הוא דוחה יתושים טבעי מעולה. מפיקים אותו מצמח בשם למון גראס. אותו עשב לימון שאולי אתם מכירים מהגינה שלכם.יש המון סוגים של תכשירים בשוק שמבוססים על ציטרונלה. גרגירים, שמנים, טבליות, נרות ולפידים. יש יעילים יותר ויש פחות אבל הכי יעיל והכי חסכוני זה לקנות שמן ציטרונלה טהור, לטפטף 20 טיפות לבקבוק קטן עם מרסס, להוסיף מים, לערבב היטב ולרסס. אפשר לרסס בנדיבות בסביבה שלכם וגם על הבגדים. זה עובד מצויין.


שמן ציטרונלה טהור ומרסס
שמן ציטרונלה טהורומה לגבי צמחים דוחי יתושים?

אז, שאלה שנשאלת המון, האם יש דבר כזה צמח דוחה יתושים? כן. בהחלט, יש צמחים שהריח שלהם דוחה יתושים. כבר הזכרנו את הלמון גראס, ויש גם את הפלקטרנתוס, בזיליקום, לבנדר ועוד כמה חברים... כל הצמחים האלו מכילים באיבריהם שמנים אתרים שדוחים יתושים. 


אז אם תשתלו צמח כזה בגינה האם זה ימנע מכם מלהיעקץ? כנראה שלא.

כדי למנוע עקיצות, אתם צריכים למצות מהצמח את השמן האתרי ולמרוח אותו על הגוף או להפיץ בסביבה, כמו עם המרסס.  אולי שתילה מאסיבית של עשרות צמחים תעזור להפחית את כמות היתושים, אבל זה לא ממש ריאלי.

אז יש צמחים שמרחיקים יתושים אבל לא מדובר על פתרון קסם.

אל תצפו לשתול צמח אחד בגינה וזהו, נפתרה בעיית היתושים. ממש לא. 


אם כך, בשורה התחתונה, לשתול או לא לשתול? ברור שכן! במקרה הטוב תפחיתו את כמות היתושים, ובמקרה הפחות טוב עדיין הרווחתם צמחי תבלין ומרפא מועילים שכדאי שיהיו בגינה שלכם בכל מקרה.


בהצלחה


 


コメント


bottom of page